Реакція голови правління НАК «Нафтогаз України» Андрія Коболєва на заяву президента Російської Федерації Володимира Путіна щодо загрози газопостачанню України у разі втрати транзиту російського газу ‒ це лише спроба виправдати власну безпорадність і злочинну діяльність протягом останніх п’яти років. Порожні домисли Коболєва про нібито старт нового етапу газових переговорів свідчать не тільки про відірваність від реальності, а й про непрофесіоналізм керівництва «Нафтогазу», що завдає шкоди національним економічним інтересам країни.

Як показав досвід останніх років, нинішня команда управлінців НАК «Нафтогаз України» взагалі не здатна вести будь-який конструктивний діалог для забезпечення транзиту природного газу з РФ до Європи через газотранспортну систему України. А діалог цей є необхідним, адже строк дії чинного контракту закінчується вже 1 січня 2020 року. Згідно з аудійованим Deloitte документом, дохід НАК «Нафтогаз України» від транзиту природного газу в минулому році склав 72,3 млрд грн ($2,7 млрд). І без сумніву, втрата цього джерела доходів ‒ болючий удар по бюджету країни.

Не варто також забувати про швидкий запуск кількох газопроводів в обхід України (йдеться про «Північний потік ‒ 2» та дві гілки «Турецького потоку»). Все це здатне не лише обнулити транзитний потенціал нашої країни, а й поставити під сумнів майбутнє української ГТС.

Непрофесійні дії керівництва НАК вже привели до рекордного зростання цін на газ в Україні та, як наслідок, підвищення комунальних тарифів. За останні п’ять років послуги ЖКГ подорожчали у середньому на 725%. Тільки вартість газу для населення в 2014‒2019 роках зросла на 1037%. Тариф на опалення підвищився на 1225%, на гарячу воду ‒ на 559%. Тож не дивно, що у 2014‒2019 роках борг населення за житлово-комунальні послуги зріс на 472% ‒ з 12,1 млрд грн (у 2013-му) до 69,2 млрд грн (на 1 квітня 2019-го).

Намагаючись зберегти злочинну схему псевдореверсних поставок з Європи за формулою «Дюссельдорф+», влада продовжує цинічно брехати про нібито вигідність закупівлі блакитного палива на європейському хабі та відсутність економічної доцільності прямих закупівель природного газу в РФ. При цьому в країні просто захмарні комунальні тарифи, непідсильні для більшості українців. І останнє зниження владою ціни газу на 30 копійок за кубометр ‒ це не вирішення проблеми, а скоріше знущання над десятками мільйонів українців. Неприкрита насмішка, що змушує згадати відому біблійну історію про 30 срібняків.

Зазначу, що вирішувати газове питання в Україні слід комплексно. По-перше, під час переговорів, уже проведених мною та Юрієм Бойком у Москві з главою російського уряду Дмитром Медведєвим і керівником ПАТ «Газпром» Олексієм Міллером, досягнута домовленість, що укладання контракту про прямі поставки російського газу в Україну дозволить знизити його ціну для кінцевого споживача на 25%.

По-друге, потрібно скасування ПДВ для постачальників природного газу, на яких покладено спеціальні обов’язки з постачання природного газу побутовим споживачам при формуванні ціни на газ для населення, а також скасування плати за користування надрами для АТ «Укргазвидобування».

По-третє, необхідне прийняття парламентом розробленого нами законопроекту «Про списання заборгованості населення за постачання природного газу, централізоване опалення та постачання гарячої води, постачання електричної енергії, що сформувалась станом на 1 січня 2019 року».

По-четверте, для збереження за Україною статусу країни-транзитера і завантаження у повному обсязі нашої ГТС слід створити тристоронній газотранспортний консорціум за участю РФ як єдиного постачальника та ЄС як кінцевого споживача.

Саме запропонований комплекс заходів може забезпечити реальний захист національних економічних інтересів України. Це дозволить скасувати грабіжницькі комунальні тарифи і підвищити добробут громадян країни.

Віктор Медведчук,

голова Політради партії

ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА ‒ ЗА ЖИТТЯ

Останні записи