З 1 січня 2019 року мінімальна заробітна плата становить 4173 грн ($148,4). Після декількох підвищень (а кожне з них супроводжувалося великопафосним піаром влади) мінімальна зарплата у доларовому еквіваленті… майже наблизилася до рівня докризового 2013 року – $152,4.

Щодо середньої заробітної плати – за 11 місяців 2018-го вона становила 8711 грн, або $320,9. Таке підвищення стало можливим насамперед за рахунок зростання зарплат чиновників і менеджерів держпідприємств (виплати зарплат так званим реформаторам у десятки, сотні тисяч, а то і мільйони гривень на рік – це звичайна практика для України, яка єврорефомується і більшість населення якої намагається звести кінці з кінцями). Для порівняння: у доєвромайданний період середня зарплата у країні становила $408,6.

Мінімальна пенсія за 5 років скоротилася в 2,2 раза. Якщо у 2013 році її розмір у доларовому еквіваленті досягав $118,8, то з 1 грудня 2018 року не перевищує навіть $53,2 (1497 грн).

Розмір прожиткового мінімуму за 5 років також скоротився у 2,2 раза – з $147,2 до $65,9.

Цинізму влади немає меж: мінімальна зарплата у $150 (замість обіцяних «майданними лідерами» 1000 євро) подається як одна з найбільших «перемог» України, що єврореформується. А між тим при жебрацьких зарплатах і пенсіях українцям доводиться платити за європейськими тарифами. Хоча цілком очевидно, що на тлі розкрученої владою девальваційно-інфляційної спіралі номінальне зростання доходів українців просто не встигає за зростанням комунальних тарифів, цін на продукти харчування та ліки. Так, лише тариф на газ для населення за вказаний період збільшився в 11,8 раза (з 725 грн до 8550 грн за тисячу кубометрів блакитного палива). Але і це не межа: на вимогу кредиторів до січня наступного року ціну газу для населення має бути підвищено ще двічі. За підрахунками експертів, вона може скласти від 12–14 тис. грн за тисячу кубометрів.

Через політику тарифного геноциду, яку проводить влада, українці втрачають останні заощадження. Згідно з результатами опитування Research & Branding Group, у листопаді 2018 року 43% громадян України заявили, що не мають заощаджень. Взагалі! А ті, хто зумів зберегти накопичене у доєвромайданні часи, у більшості випадків мають у своєму розпорядженні тільки суму, яка дозволить їхнім сім’ям протриматися на плаву лише кілька місяців.

Обіцянки «майданних лідерів» забезпечити реальне зростання зарплат і пенсій виявилися відвертою брехнею. Замість того щоб відновлювати виробництво, піднімати економіку, створювати нові робочі місця, влада працює на розкол країни: курс на членство в НАТО, церковний розкол, мовне питання – ось те, що пропонує влада банкрутів і популістів народу замість стабільної економіки та соціального захисту. Чи виходили б люди на євромайдан в 2013-му, якби знали, до яких трагічних наслідків для країни призведе так званий цивілізаційний вибір? Думаю, відповідь очевидна. Як очевидно й те, що реаліями постєвромайданної України стали жебрацькі зарплати і пенсії українців, захмарні ціни і тарифи.

Віктор Медведчук,

«Опозиційна платформа – За життя»

Останні записи