Через непрофесіоналізм нинішньої влади, її нездатність відновити мир в країні та підняти темпи зростання економіки держборг за останні п’ять років стрімко виріс і продовжує збільшуватися. Про це заявив народний депутат від ОПОЗИЦІЙНОЇ ПЛАТФОРМИ – ЗА ЖИТТЯ Сергій Льовочкін, коментуючи підсумкову статистику Міністерства фінансів за 2018 рік.

«За рік державний борг збільшився на 27 мільярдів гривень і становить вже астрономічну суму в 2 трильйони 169 мільйонів гривень. Темпи його нарощування катастрофічні, як і графік погашення заборгованості. Тільки зміна політичного курсу, відновлення миру і високі темпи зростання економіки дозволять Україні припинити падіння в боргову прірву», – заявив Сергій Льовочкін.

Політик упевнений, що більш ніж двохтрильйонний борг – наслідок непрофесіоналізму та згубного курсу влади впродовж останніх п’яти років. Згідно з його даними, за 2014-18 роки величина держборгу в гривневому еквіваленті зросла майже в 3,7 рази або на 1584,2 млрд гривень. За цей же час держборг у перерахунку на кожного українського громадянина виріс у 4 рази – з 12,8 тисяч до 51,6 тисячі гривень на людину, а держборг у відношенні до ВВП виріс з 39,9% до 62% – при критичному для України рівні не більше 40%.

«Незважаючи на кілька раундів реструктуризації, залишаються гострими проблеми, пов’язані з можливістю рефінансування і обслуговування держборгу. Умовний перепочинок після реструктуризації 2015 року закінчився. У 2018-му Україна увійшла в період пікових планових виплат за держборгом, який продовжиться в 2019-20 роках. Це спадщина нинішньої влади, яка дістанеться її наступникам», – сказав Сергій Льовочкін.

Він навів дані про те, що в 2019 році на обслуговування держборгу піде кожна 8-ма гривня видатків бюджету. Сумарні платежі на обслуговування та погашення держборгу складуть майже 40% витрат держбюджету. При цьому в 2019 році уряду України необхідно виплатити 10,5 млрд доларів за валютним держборгом. Виплати за валютним держборгом в 2019-20 роках можна порівняти із ЗВР Нацбанку.

«Однак найгіршим є те, що в найближчі роки боргові ризики можуть загостритися. Ризики для боргової стійкості можуть підвищитися на тлі продовження пікових виплат за держборгом, подорожчання вартості держборгу і слабкої зовнішньої фінансової позиції України», – повідомив політик.

«Вихід тільки один – в проведенні професійної та прагматичної фінансово-економічної політики. Для зниження боргового навантаження необхідні такі кроки як залучення кредитів від міжнародних фінансових організацій у гривні, розвиток ринку страхування валютних ризиків, заміщення і репрофайлінг старих дорогих кредитів на кращих умовах. Однак головний спосіб – прискорення зростання економіки за рахунок відновлення промисловості, нарощування експорту, залучення інвестицій і створення робочих місць. Цей шлях є реальним, якщо у владі відбудуться необхідні зміни», – резюмував Сергій Льовочкін.

Останні записи