5 лютого 2019 року Генеральною прокуратурою України за депутатським зверненням представника «Народного фронту» А. Тетерука були внесені в ЄРДР відомості про вчинення В. Медведчуком кримінальних злочинів, передбачених частиною 1 статті 110 та частиною 1 статті 111 КК України.

Як повідомляється на Facebook Лариси Сарган, прес-секретаря генерального прокурора України, «глава проросійської організації “Український вибір – право народу” і глава політради партії “Опозиційна платформа – за життя” Віктор Медведчук зробив гучну заяву на партійному з’їзді 29 січня 2019 року в м. Києві, заявивши про необхідність утворення так названого “автономного регіону Донбас” з утворенням власного парламенту та уряду, а також про закріплення такого статусу в Конституції України. Його план-концепція передбачає утворення на Донбасі автономного регіону “Донбас” у складі України. Він вважає, що такі домовленості по статусу Донбасу можливо досягти в чотирикутнику Київ ‒ Донецьк ‒ Луганськ ‒ Москва».

Твердження звинувачення (диспозиція кримінального правопорушення, артикульованого ГПУ) є безпідставними й упередженими. По суті, ми маємо справу зі спробою фальсифікації доказів.

Представниця прокуратури звинуватила В. Медведчука в умисних діях, вчинених з метою зміни меж території України, а державна зрада нібито проявилася у формі надання іноземній державі допомоги у проведенні підривної діяльності проти України.

Однак неупереджений аналіз заяви прес-секретаря генерального прокурора України свідчить про протилежне. Згідно з повідомленням, оприлюдненим представницею прокуратури, можна однозначно стверджувати: висловлювання В. Медведчука на зазначеному з’їзді не містили жодних кваліфікуючих ознак, що вказують на протиправність його дій. По суті, йдеться про відсутність події правопорушень.

Достатньо вивчити фабулу звинувачень, висунутих прокуратурою, щоб зрозуміти абсурдність тверджень, що прозвучали. Представниця ГПУ прямо визнає, що пропозиції В. Медведчука стосуються створення регіону Донбас у складі України як унітарної держави відповідно до норм чинної Конституції: «Його (В. Медведчука. ‒ Ред.) план-концепція передбачає утворення на Донбасі автономного регіону “Донбас” у складі України». То про яке правопорушення у такому випадку можна говорити?

Доцільно акцентувати увагу на повному тексті виступу В. Медведчука ‒ суспільно-політичного діяча, миротворча роль якого визнана в усьому світі. Виступаючи на з’їзді політичної сили, яка ставить собі за головну мету відновлення миру в Україні, Віктор Медведчук запропонував План-концепцію врегулювання кризи на Південному Сході України: «Наш план повністю відповідає Мінським угодам, затвердженим главами держав “нормандської четвірки” ‒ України, Росії, Франції та Німеччини, ‒ Резолюцією Ради Безпеки ООН, а також (і це вкрай важливо) діючій Конституції України, яка є Конституцією унітарної держави, якою передбачено автономний статус одного з регіонів. Тому внесення змін до Конституції України щодо автономії Донбасу не означає перетворення України на федеративну державу. І всі звинувачення, що ми таким чином створюємо федерацію, є безпідставними інсинуаціями осіб, далеких від розуміння принципів державного устрою і норм Основного Закону».

В. Медведчук, як і будь-який громадянин України, має конституційне право на участь в управлінні державними справами, реалізуючи його на засадах політичної, економічної та ідеологічної багатоманітності, гарантувати яке відповідно до статті 15 Основного Закону України зобов’язана держава.

Озвучена В. Медведчуком ініціатива щодо мирного врегулювання конфлікту на Донбасі є реалізацією його конституційних прав, яка відповідає духу і букві Конституції України, заснована на нормах міжнародного права, зокрема статті 19 Загальної декларації прав людини, статті 19 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, якими гарантується право на свободу переконань і на вільне їх вираження.

Все це дає підстави стверджувати: внесення ГПУ до ЄРДР відомостей про вчинення протиправних дій В. Медведчуком як таких, що не потребують доведення (не за фактом), незаконно, зважаючи на упередженість і фальсифікацію доказової бази через суб’єктивне сприйняття реальності. Це свідчить про навмисність і спробу дискредитації, а також політичних репресіях стосовно В. Медведчука як політичного і громадського діяча.

Василь Німченко,

народний депутат України,

ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА ‒ ЗА ЖИТТЯ

Останні записи