На фінішній прямій виборчої кампанії в гонитві за голосами виборців обидва кандидати у президенти заговорили про переговори з РФ і обмін утримуваними особами. Для Президента Порошенка це стало ледь не ідеєю фікс. Про обміни він говорить з усіх трибун. Щоправда, у дуже своєрідній манері. Посилаючись на те, що обміни не проводилися з грудня 2017 року, глава держави порушив питання про неефективність «функціонування» Віктора Медведчука як переговірника. Те саме чуємо від представників Зеленського, які взагалі до цього процесу ніколи жодного стосунку не мали і навряд чи щось у ньому розуміють. Особливо коли заявляють про те, що з бойовиками ЛНР і ДНР переговорів не буде.

Нагадую панові Порошенку: саме він і його команда, порушивши усі досягнуті в листопаді ‒ грудні 2017 року домовленості, ледь не зірвали перший етап обміну утримуваними особами і остаточно заблокували другий етап за формулою «всіх установлених на всіх установлених».

Важко зрозуміти, про яку «неефективність» говорить Порошенко, адже, незважаючи на всі дії (а правильніше сказати ‒ протидію) представників президентської команди, я зробив усе можливе і неможливе, щоб у грудні 2017 року провести обмін за формулою «306 на 74», щоб 380 українських громадян повернулися додому, до своїх родин, до рідних і близьких. Я зробив це, незважаючи на те, що умови обміну, на яких наполягав Київ, не сприймали ні в Луганську, ні в Донецьку. Для того щоб зрушити з мертвої точки це питання, я звернувся до Президента РФ Володимира Путіна, щоб той посприяв і звернувся з цим проханням до представників Донецька та Луганська. Моє звернення підтримав Святіший Патріарх Московський і всієї Русі Кирил. Після проведених мною переговорів представники Донецька та Луганська пішли на поступки Києву і погодилися, що певні категорії осіб не внесуть у списки на обмін на першому етапі, але їх обміняють під час другого етапу. Я дав слово, особисті гарантії проведення другого етапу обміну. Саме під ці гарантії я звертався до Володимира Путіна.

І обмін відбувся. 27 грудня 2017 року нам вдалося провести наймасштабніший обмін за формулою «306 на 74», на якому, до речі, без будь-яких докорів сумління піарилися і Президент, і його команда ‒ ті, хто не мав до цього жодного стосунку.

Передбачалося, що на другому етапі ми маємо обміняти «всіх установлених на всіх установлених». Такої домовленості було досягнуто.

Однак, незважаючи на всі домовленості, другий етап обміну так і не відбувся. Наші громадяни, які утримуються у Донецьку і Луганську, так його і не дочекалися. Ні в січні ‒ лютому 2018-го, ні у наступні місяці ніяких зрушень не було. Українська сторона на чолі з Президентом відмовилася проводити обмін на заздалегідь обговорених умовах. Замість цього почали висувати різні варіанти часткових обмінів ‒ «25 на 10», «35 на 15», а не «всіх установлених на всіх установлених». На знак незгоди з такою позицією Президента я заявив йому про це, і підтвердив публічно, і з травня 2018 року не брав участі в засіданнях гуманітарної підгрупи.

Президент Порошенко зробив абсолютно маячну заяву, сказавши, що я є представником Путіна. Якби це було так, тоді виходить, що Порошенко взагалі жодного стосунку до обмінів і звільнення українських громадян не має, тому що переговори про обміни вів тільки я і більше ніхто ‒ і з керівництвом Донецька та Луганська, і з керівництвом Російської Федерації. Виходить, за словами Порошенка, він тут взагалі ні при чому? І коли Порошенко каже, що «не компетенція пана Медведчука визначати, що і як робити Україні», тому що у нього «одна функція… звільнення заручників», то Президент забуває, що я займаюся питанням мирного врегулювання з травня 2014 року, коли пан Порошенко ще не був Президентом, і займатимусь цим питанням і надалі, незалежно від того, хто обійме цю посаду після 21 квітня. До речі, на посту Президента пан Порошенко так і не зробив нічого для того, щоб на Донбасі був  мир. Але той факт, що можливість мирного врегулювання влада ігнорувала всі ці роки, не означає, що наша партія відмовиться від боротьби за повернення Донбасу в Україну, а України на Донбас.

Я заявляю: те, що з грудня 2017-го по квітень 2019-го не було обмінів, ‒ виключно провина Президента України Порошенка. Я стверджую: якби він погодився на домовленості грудня 2017 року, досягнуті мною, обмін можна було б провести протягом 3‒5 днів. Але у Президента за цей рік так і не з’явилося почуття відповідальності перед своїми громадянами, їхніми рідними та близькими.

Тому я продовжу займатися звільненням як осіб, що перебувають в ОРДО і ОРЛО, так і осіб, що перебувають у РФ, зокрема й українських моряків. І для цього не потребую ані благословення, ані дозволів Петра Порошенка або майбутнього Президента. Оскільки робив і роблю це не на догоду владі, а в інтересах українських громадян.

Віктор Медведчук,

голова Політради партії

ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА ‒ ЗА ЖИТТЯ

Останні записи