Конституція України прямо передбачає право виборця оскаржувати всі рішення органів влади і звертатися до суду за захистом. «Нами оскаржене рішення суду, яким проігноровані основоположні природні права громадян – право на волевиявлення» – так в ефірі «112 Украина» народний депутат від «Опозиційної платформи – За життя» Василь Німченко прокоментував хід судового процесу, ініціатори якого вимагають скасувати рішення ЦВК про ліквідацію зарубіжних виборчих дільниць у РФ.

В. Німченко повідомив, що рішення апеляційного суду оскаржено.

«І ми вважаємо, що наше діло праве, виходячи з того, що оскаржене рішення суду, яким проігноровані основоположні природні права громадян – право на волевиявлення. Суперечка йшла про те, чи маємо ми право оскаржити дії органів державної влади. Пов’язано це з тим, що рішенням Центральної виборчої комісії 31 грудня було ліквідовано всі виборчі дільниці на території Російської Федерації. І всі ці люди, які там проживають або тимчасово перебуватимуть там на день голосування з обрання президента, будуть позбавлені, по суті, права реалізувати своє волевиявлення і віддати свій голос за претендента, якого вони хочуть», – сказав парламентарій.

Народний депутат також нагадав, що президент України є гарантом додержання Конституції України, а в цьому випадку йдеться про більш ніж 20 мільйонів українських виборців.

«І вже тиждень ми проходимо судові санкції, відбуваються судові засідання. Сьогодні розглядаються, крім нашої, ще три апеляційні скарги. І всі люди, виборці, йдуть за захистом свого порушеного права. На жаль, і влада, і гарант дотримання Конституції залишаються осторонь цього процесу. Я ще раз акцентую увагу: права і свободи виборців не просто ігноруються, а ігноруються навмисно. Це одна зі схем маніпуляцій, яка дозволить зачистити виборче поле і отримати бажаний для її ініціаторів результат», – сказав В. Німченко.

Парламентарій зазначив, що рішення ЦВК можна розглядати як ланки одного ланцюга: здали Крим і відмовилися від свого виборця у Криму, почалося протистояння на Донбасі.

«У Криму 1,5 мільйона виборців і в Російській Федерації 4 мільйони. А всього виборців 22 мільйони! Давайте уявимо, про що йдеться. На сьогодні ніхто не назве реальне число виборців, його ніхто не знає!» – додав народний обранець.

В. Німченко також повідомив, що звернувся до суду не як народний депутат, а як виборець і суб’єкт виборчого процесу.

«Така норма є в українському виборчому законодавстві. Згідно з Конституцією, яка передбачає статус виборця, у нього права ширше, ніж просто у громадянина України, оскільки виборець бере участь у виборчому процесі на рівних з державними інституціями. І він повинен мати право на їх оскарження і прийняття цього рішення, щоб захистити свої права», – пояснив нардеп.

Оцінюючи аргументацію ЦВК, яка заявила про наявність загрози безпеці українських виборців у РФ, В. Німченко зазначив, що вперше стикається з подібним.

«У мене 30-річний досвід роботи суддею, з них 9 років я працював суддею Конституційного Суду. Я вам скажу: ось такі явища я зустрічаю вперше. Це, по суті, і фактично, і юридично знущання над виборцем. За рішенням комісії (ЦВК. ― Ред.) не видно ні правового поля, ні людей, ні норм, ні регулювання виборчого процесу. У цьому вся біда. По суті, Центрвиборчком пішов на поводу у виконавчої влади, коли заступник міністра звернувся до ЦВК, щоб вирішити питання, як вони його бачать, і зачистити територію Російської Федерації від виборців, громадян України. Я хочу акцентувати увагу: звернулося навіть не міністерство і не міністр закордонних справ, а звернувся заступник міністра закордонних справ», – підкреслив парламентарій.

Всі ці факти, повідомив В. Німченко, стали доказами у суді, але суд не дав їм жодної оцінки.

«Суд обмежився тим, що я, як виборець, не маю права оскаржити рішення Центральної виборчої комісії. І навколо цього сьогодні будуть йти і дебати, і суперечки, і доказова база у суді», – додав народний обранець.

Незважаючи на ситуацію, що склалася, В. Німченко вірить, що вдасться домогтися справедливості.

«Я сподіваюсь на справедливість, тим більше що це не остання інстанція… Ми сьогодні зайшли у храм правосуддя, і мені хотілося б, щоб ми виходили з нього і теж розуміли, що ми були у храмі правосуддя. От і все. Але у нас ще є європейські суди, у нас ще є інші інстанції. Тому ми залишаємо за собою право захищати і далі людей, ми не дозволимо розкрутити маховик придушення інституції демократії, до якої відноситься виборча система. Я думаю, що нам це вдасться», – резюмував Василь Німченко.

Останні записи