Народні депутати від ОПОЗИЦІЙНОЇ ПЛАТФОРМИ – ЗА ЖИТТЯ Василь Німченко та Нестор Шуфрич зареєстрували законопроект №10296 «Про порядок застосування мов в Україні», який має на меті регулювання діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування щодо забезпечення розвитку і функціонування української мови як державної мови в усіх сферах суспільного життя, вільного розвитку, використання і захисту інших мов, а також щодо сприяння вивченню мов міжнародного спілкування.

У порівнянні з чинним Законом України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», запропонований проект ґрунтується на принципово інших засадах. Передусім, він виходить з пріоритету прав людини і розвиває в цьому плані положення статей 3, 21 та 22 Конституції України. Зокрема визначається, що кожен громадянин України має право вільно користуватися будь-якою мовою, вивчати та підтримувати будь-яку мову, вважати себе належним до однієї чи більше мовних груп. Допускається лише регулятивна функція держави в реалізації цих прав з урахуванням мовного розмаїття в Україні та інтегративної функції української мови.

«При цьому належне функціонування державної мови забезпечується в усіх сферах суспільного життя. Виходячи з конституційних положень, а також з того, що українська мова є найпоширенішою в державі, визначається статус української мови як державної», – зазначається у пояснювальній записці до законопроекту.

Законопроект встановлює, що громадянам України гарантується право отримання освіти державною мовою. «Вільний вибір мови навчання є невід’ємним правом громадян України, яке реалізується в рамках даного законопроекту, за умови обов’язкового вивчення державної мови в обсязі достатньому для інтеграції в українське суспільство», – йдеться у пояснювальній записці.

Згідно законопроекту, телерадіоорганізації можуть на власний розсуд вести мовлення державною мовою, мовами міжнародного спілкування та іншими мовами – як однією, так і кількома. Обсяги регіонального і місцевого мовлення державною мовою та іншими мовами визначаються самими мовниками.

Мова друкованих засобів масової інформації визначається їх засновниками відповідно до установчих документів.

Законопроектом розв’язується і проблема дубляжу фільмів. «Виготовлення копій фільмів іноземного виробництва, які розповсюджуються для показу в кінотеатрах, публічному комерційному відео і домашньому відео в Україні, здійснюється мовою оригіналу або із дублюванням або озвученням чи субтитруванням державною мовою або іншими мовами на замовлення дистриб’юторів і прокатників з урахуванням мовних потреб споживачів», – зазначається у пояснювальній записці.

Законопроект передбачає, що українська мова залишиться виключно єдиною мовою Збройних Сил України та інших військових формувань; засідання Верховної Ради України, її комітетів і комісій ведуться державною мовою (хоча промовець може виступати іншою мовою); проекти законів, інших нормативних актів вносяться на розгляд Верховної Ради України державною мовою; мовою угод і картографічних видань є також українська мова.

Останні записи