19 жовтня 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову «Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов’язків на суб’єктів ринку природного газу для забезпечення громадських інтересів у процесі функціонування ринку природного газу» № 867. Цією Постановою передбачено підвищення цін на газ для внутрішніх споживачів ‒ громадян України ‒ у два етапи: з 1 травня 2019 року та 1 січня 2020 року. Відповідно, передбачено обов’язкові до оплати громадянами 9850 грн за 1000 кубометрів газу з 1 травня 2019 року і до 12300 грн за 1000 кубометрів з 1 січня 2020 року, що фактично констатує підвищення цін на опалення і гарячу воду для користувачів. Є очевидним, що зазначені ціни непосильні для оплати громадянами як споживачами в умовах отримання доходу у вигляді пенсій і заробітної плати, мінімальний рівень якої становить до 50% від вартості 1000 кубометрів газу. І це при тому, що в Україні налічується 11 млн пенсіонерів. Унаслідок такої тарифної політики Кабінету Міністрів понад 30% громадян України, як суб’єкти ринку природного газу, не в змозі в фінансовому плані нести зобов’язання з оплати спожитого газу.

Згідно зі статтями 1, 3 Основного Закону, Україна є суверенною і незалежною, соціальною і правовою державою, в якій людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність визнаються найвищою соціальною цінністю. Головним зобов’язанням держави є забезпечення, утвердження прав і свобод людини, тому всі нормативно-правові акти за своїм змістом повинні відповідати положенням Конституції України і слідувати їм.

У силу статті 46 Конституції України громадянин має право на соціальний захист за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, зокрема пенсій, які є основним джерелом існування.

Відповідно до статті 48 Конституції України, кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім’ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло. На Кабінет Міністрів Конституція покладає обов’язки щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина, їх соціальної захищеності у проведенні фінансової, цінової та соціальної політики (стаття 116 Конституції України).

Згідно зі статтею 102 Конституції України, Президент є гарантом державного суверенітету, територіальної цілісності України, додержання Конституції України, прав і свобод людини і громадянина. На виконання цих повноважень Президент, відповідно до пункту 15 частини першої статті 106 Конституції України, зупиняє дію актів Кабінету Міністрів України з мотивів невідповідності їх Конституції з одночасним зверненням до Конституційного Суду України щодо їх конституційності й як таких, що не відповідають статтям 1, 3, 46, 48 Конституції України, зазіхають на права і свободи громадян.

Є очевидним, що Кабінет Міністрів, приймаючи цю Постанову, діяв на порушення вищевказаних положень статей Конституції, оскільки введення в дію положень Постанови про зобов’язання громадян оплачувати за споживання газу непропорційно з їхньою платоспроможністю і зниженням допустимого життєвого рівня громадян (стаття 48 Конституції України), а також виконання зобов’язань пенсіонерами, які потребують соціального захисту, призводять до позбавлення їх основного джерела існування та незабезпечення умов життя в межах мінімального прожиткового рівня, як це передбачає Конституція України (стаття 46).

ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА ‒ ЗА ЖИТТЯ вимагає від Президента не допустити підвищення ціни на газ для населення і виконати зобов’язальне конституційне повноваження гаранта дотримання Конституції України, прав і свобод громадян ‒  зупинити дію постанови Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2018 року №867 з мотивів невідповідності Конституції з одночасним зверненням до Конституційного Суду України щодо її конституційності.

Партія ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА ‒ ЗА ЖИТТЯ

Останні записи