Як підкреслив член парламентського Комітету з питань свободи слова та інформації, народний депутат Юрій Павленко, на відміну від попередніх років, коли порушення свободи слова асоціювалися з перешкоджанням доступу до інформації та погрозами, в 2018 році лідирують – фізичні напади на журналістів.

За даними «Індекса фізичної безпеки журналістів України» у 2018 році, який презентувала Національна спілка журналістів України, минулоріч було зафіксовано 86 випадків фізичної агресії проти працівників ЗМІ. На 50% зросла кількість атак на жінок-журналісток (37 випадків проти 24 у 2017 році). Загалом протягом останніх двох років зафіксовано 175 інцидентів із застосуванням силових методів проти медійників.

«Експерти також відзначають особливу агресію та жорстокість атак на працівників мас-медіа. Дуже прикро констатувати той факт, що серед нападників є правоохоронці, чиновники, посадовці та  депутати різних рівнів. Водночас, загальна кількість випадків порушення свободи слова в Україні в минулому році злічується сотнями. Це фізична агресія проти працівників мас-медіа, побиття та напади, перешкоджання законній професійній діяльності журналістів, погрози і залякування обмеженням доступу до публічної інформації, кібер-атаки та юридичний тиск», — сказав Юрій Павленко.

Однією з найбільш гучних справ, що викликала широкий резонанс і в суспільстві і серед медійників, став жорстокий напад, що спричинив смерть активістки Катерини Гандзюк.

«Справа набула чималого резонансу як в Україні, так і за її межами й стала, свого роду, переламним моментом, який охолодив потенційних нападників і замовників. Дуже прикро, що лише смерть молодої дівчини змусила українську спільноту зрозуміти, що сьогодні за свободу слова карають», — сказав опозиційний політик.

Попри постійні повідомлення про напади на журналістів, суспільне обурення та вимоги опозиційних депутатів, парламентські слухання щодо безпеки журналістів так і не були проведенні.

«Відкритий наступ на свободу слова, спроба запровадити цензуру та черговий рік безкарності за злочини проти журналістів — головні критерії українського інформаційного простору 2018 року. Маю надію, що у 2019 році ситуація зміниться. Суспільство в цілому та влада, зокрема, повинні стати на захист свободи слова в Україні — вільній, демократичній державі, де поважають закони», — резюмував Юрій Павленко.

Останні записи